Serbest Piyasa ve Din

Dinin bir meta olarak serbest piyasada tekelleşmesine şeriat denir. Yani tek seslilik. Dini konularda hükümlerin tek elde toplanması. Dinin tüm getirisi tekeli elinde bulundurana akar böylelikle. Türkiye’de bilindiği gibi Erdoğancılar, Fethullahçılar, Süleymancılar gibi haramiler köşe başını tutmuş olsa da şeriat yoktur. Liberal anlayış vardır. Gerçi Diyanet Bakanlığı ve iktidar dönem dönem fetvalar çıkarsa da belli bir kesim dışında muhalefetle karşılanmaktadır. Çünkü bu liberal anlayışa uymamaktadır. Fetvayı yalnızca Diyanet verecekse diğer hocalar nereden ekmek kazanacak? Türkiye’de ne kadar müslüman varsa o kadar sayıda İslam anlayışı vardır neredeyse. Televizyonda boy gösteren varlıklı, göbekli, göbeksiz, mercedesli, renolu din hocalarının veya otelleri, dersaneleri, ocakları olan tarikat şeflerinin birbirinden farklı dini hükümlerde bulunması ve her birinin kendine ait cemaati bulunması bunun en önemli göstergelerinden birisidir.

Neden bu kadar çok din hocası olduğunu düşündüğümde bu ülkede bu işin geniş bir piyasası olduğu sonucuna varamadan edemiyorum. Kitap ve Tanrı bir denilse de bu hocaların söyledikleri neden hep birbirinden tutarsız olduğunu düşündüğümse ise bu piyasada geçerli kural olan her müşteriyi memnun etme sonucuna erişiyorum. Sözgelimi iktidara yakınsanız Nihat Hatipoğlu gibi hocalara, ulusalcı iseniz Yaşar Nuri Öztürk gibi hocalara, anti kapitalistseniz İhsan Eliaçık gibi hocalara, kedicikleri ve magazini severseniz Adnan Oktar gibi hocalara, radikal iseniz İbda-c, Işid, Hizbullah gibi örgüt şeflerine uyarsınız ve daha hangi yönelimde iseniz mutlaka kendinize yakın bir hacı-hoca bulursunuz. Yeter ki arayın, yoksa da bunun yeterli sayıda tüketicisi olduğunda bunun da piyasası açılacaktır.

Yani gerçek İslam bu veya değil kısır tartışmalarından öte gerçek İslam şu veya bu demenin anlamsız olduğunu, çünkü bunu piyasanın belirlediğini ve nihayetinde ölümcül hastalara asprin önermek dışında bir mucizesi olmadığını düşünüyorum.

Baran Sarkisyan

Tartışma1 Yorum

  1. Pingback: Serbest Piyasa ve Din | YURTSEVER

Yorum Bırakınız